Sade Dut Pestili
Sade Dut Pestili

Sade Dut Pestili

0,00
İndirim Oranı : %13 İndirim
Fiyat : ₺80,00(KDV Dahil)
İndirimli : ₺70,00(KDV Dahil)
Yerli Üretim Yerel Lezzet

Dut Pestili


 

Dut Pestili

 

Gümüşhane denilince akla pestil gelmesi son derece normal bir durum olsa gerek. Gümüşhane’nin güçlü doğası içinde pek çok vitamini de içinde barındırmakta haliyle. Bu vitaminler ve doğal mineraller hücrelerin kendisini yenilemesine yardım eder, bağışıklığımızı da kuvvetlendirir. Dut pestilinin içinde selenyum da bulunmaktadır. Selenyum kalp damar rahatsızlığı olan insanlara tavsiye edilmektedir ayrıca vücudun direncinin artmasına da katkıda bulunmaktadır. Çok ince bir şekilde kesilen sade dut pestili özellikle kış aylarında içinizi ısıtacak mükemmel bir seçim olacaktır.

 

Dut Pestili Üretim Süreci Nasıldır?

 

Pek çok işte olduğu gibi dut pestilinin üretim süreci de bir hayli emek ve özveri isteyen bir süreçtir. Dut pestili yapmanın ilk adımı kaynamış suda çırpılan buğday ununun dahil edilmesiyle başlar. Bu karışıma sonradan toz şeker, süt, dut pekmezi ve çiçek balı eklenir. Kaynatılarak kıvama getirilen bu karışım saten bir kumaş üzerine ince bir biçimde serilir. Sonraki adım ise 55 dereceye ayarlanmış fırına konulup yaklaşık 24 saat fırında bekletmektir. Son olarak pestilin kesimi yapılır pestilimiz artık tüketilmeye hazırdır.

Dut pestilini belki daha önce duydunuz ancak nereye özgü bir lezzet olduğunu belki de merak etmediniz. Bu lezzet Gümüşhane ilimize özgü bir lezzettir. Sade dut pestili Türk Patent Enstitüsü coğrafi işaret belgeli bir biçimde üretilip tüketici ile buluşturuluyor. Yazımızın önceki kısımlarında insan vücuduna faydalı olduğunu belirtmiştik hangi mineralleri barındırdığı konusundaki merakınızı da girelim. İçerisinde K, Ca, S, P, Mg, Cu, Zn, Mn minerallerini içerisinde barındırmaktadır. Bağışıklık sistemini güçlendirmenin yanında kısırlık, iktidarsızlık ve bazı kanser türlerine karşı etkili bir takviyedir. 

 

Dut Pestili Nasıl Muhafaza Edilmelidir?

 

Dut pestili aldınız ancak daha sonra da tüketebilmek adına muhafaza etmek istiyorsunuz bu durumda pestili doğru bir şekilde muhafaza etmeniz gerekmektedir. İlk olarak öğrenmeniz gereken bilgi pestili güneşten ve sıcak ortamlardan uzak tutmanız gerektiğidir. Dut pestili kuru ve serin konumlarda kendisini daha rahat muhafaza edecektir. Buzdolabında da saklamaya çalışabilirsiniz ancak bu durumda pestilde kuruma ve sertleşme olabilir bu sebeplerden ötürü buzdolabını tavsiye etmiyoruz. Son olarak pestili üstü kapalı bir şekilde muhafaza etmeniz de gerekmektedir. Tüm bu şartları sağladığınız taktirde pestiliniz uzun bir süre bozulmayacaktır.


İnstagram Sayfamızı Takip ederek her gün yeni gelişmelerden haberdar olabilirsiniz
Benzer Ürünler