Keçiboynuzlu Pestil
Keçiboynuzlu Pestil

Keçiboynuzlu Pestil

0,00
İndirim Oranı : %6 İndirim
Fiyat : ₺53,00(KDV Dahil)
İndirimli : ₺50,00(KDV Dahil)
Yerli Üretim Yerel Lezzet

Keçiboynuzlu Pestil


 

Keçiboynuzlu Pestil

 

Keçiboynuzu Akdeniz yöresine özgü bir lezzet. Tohumlarının ağırlığı sabit olduğundan yüzyıllarca elmas ölçümünde kullanılmış bir meyvedir. Oldukça eski köklü bir meyve olduğunu gönül rahatlığı ile söyleyebiliriz. Bu durunda diğer yerel ürünlerle de etkileşime girmesi de kaçınılmaz olmuştur haliyle. Bu etkileşimlerin sonuçlarından bir tanesi de keçiboynuzlu pestildir. Bu birlikteliğin insanlığın damak zevkine hitap etmesinin dışında zengin kalsiyum içermesi kafein ve kolestrol içermemesiyle son derece lezzetli ve faydalı bir ürünü karşımıza çıkarmıştır.

 

Keçiboynuzlu Pestil Nasıl Yapılır?

 

Pek çok işte olduğu gibi dut pestilinin üretim süreci de bir hayli emek ve özveri isteyen bir süreçtir. Keçiboynuzlu pestili yapmanın ilk adımı kaynamış suda çırpılan buğday ununun dahil edilmesiyle başlar. Bu karışıma sonradan toz şeker, süt, dut pekmezi ve çiçek balı eklenir. Kaynatılarak kıvama getirilen bu karışım saten bir kumaş üzerine ince bir biçimde serilir. Sonraki adım ise 55 dereceye ayarlanmış fırına konulup yaklaşık 24 saat fırında bekletmektir. Son olarak pestilin kesimi yapılır ve keçiboynuzlu pestilimiz artık tüketilmeye hazırdır.

 

Keçiboynuzlu Pestil Nasıl Muhafaza Edilir?

 

Keçiboynuzlu pestilinizi aldınız ancak daha sonra da tüketebilmek adına muhafaza etmek istiyorsunuz bu durumda pestili doğru bir şekilde muhafaza etmeniz gerekmektedir. İlk olarak öğrenmeniz gereken bilgi pestili güneşten ve sıcak ortamlardan uzak tutmanız gerektiğidir. Dut pestili kuru ve serin konumlarda kendisini daha rahat muhafaza edecektir. Buzdolabında da saklamaya çalışabilirsiniz ancak bu durumda pestilde kuruma ve sertleşme olabilir bu sebeplerden ötürü buzdolabını tavsiye etmiyoruz. Son olarak pestili üstü kapalı bir şekilde muhafaza etmeniz de gerekmektedir. Tüm bu şartları sağladığınız taktirde pestiliniz uzun bir süre bozulmayacaktır.



İnstagram Sayfamızı Takip ederek her gün yeni gelişmelerden haberdar olabilirsiniz
Bu ürünün yanında bunları da tavsiye ediyoruz.
Benzer Ürünler