Kabuklu Fındık
Kabuklu Fındık

Kabuklu Fındık

0,00
İndirim Oranı : %8 İndirim
Fiyat : ₺60,00(KDV Dahil)
İndirimli : ₺55,00(KDV Dahil)
Yerli Üretim Yerel Lezzet

Kabuklu Fındık


 

Kabuklu Fındık

 

Fındık ülkemizde Karadeniz ile özdeşleşen bir yemiş olarak bilinse de cumhuriyetin ilk yıllarında fındık üretimi için seçilen bölge Afyon ve civarıydı. İstenilen verimin elde edilememesinin ardından Karadeniz bölgesinde denenmiş ve bu coğrafyanın fındık üretimi açısından daha doğru bir tercih olduğu görülmüştür. 80’li yılların sonuna kadar ülkemizde Orta ve Doğu Karadeniz’de üretimi yapılırken takip eden yıllarda denkleme Batı Karadeniz de girecektir. Fındığın ülkemizdeki tarihinden yeterince bahsettiğimizi düşünüyoruz. Son olarak fındık üretiminde Dünya devi olduğumuzu da belirtmekte fayda var. Fındık pek çok alanda kullanılabilen bir kuruyemiştir. Örneğin çayın yanında mükemmel bir tercih olurken tatlıların üzerinde de adeta hem görsel hem de bir lezzet şöleni sunacaktır. Sağlığa da iyi geldiği yıllardır doktorlar tarafından vurgulanan bir gerçektir. Özellikle soğuk kış günlerinde çayın yanında gözler kendisini aramakta göremeyince de bir miktar üzülmektedir. 

 

Fındığın Faydaları Nelerdir?

Size 10 maddede fındığın faydalarından bahsedelim.

1-Bağışıklık sistemini güçlendirir. E vitamini sayesinde anemi riskini de azaltmaktadır.

2-İçinde bulunan lif ve proteinler sayesinde tokluk hissini tetikler diyetisyenlerin sabahları 2-3 adet fındık tüketilmesini önermelerinin ardında yatan sebeplerden bir tanesi de budur.

3-İçerdiği B6 vitamini sayesinde sinir hücrelerini güçlendirir ve beyin sağlımızı korumada yardımcı olur.

4-Fındık aynı zamanda kan şekerini dengelemede de yardımcı rol oynar. Diyabet hastalarına da iyi geldiğini söyleyebiliriz.

5- Triptofan ve izolösin amino asitlerinden zengin olduğundan zihinsel ve psikolojik olarak kişinin kendisini daha iyi hissetmesini sağlar.

6-Düzenli fındık tüketimi kolesterolü %27 oranında düşürmektedir.

7-Kansere karşı etkili bir korunma yöntemidir.

8-Kabızlığı önler.

9-Kasların güçlenmesinde de etkilidir.

10-Antioksidan içerdiğinden cildin yaşlanmasını da engeller.

 

Fındık Nasıl Muhafaza Edilmelidir?

Hava ile teması tam olarak kesilmiş olan plastik torbalarda fındığın korunması kullanılan başlıca yöntemdir. 0-2 derece arasında 2 yıla kadar çürümeden kendilerini koruyabilirler. İç fındıkta ise durum bu kadar iyi değildir aynı şartlar altında iç fındık yalnızca 6 ay dayanabilmektedir.

İnstagram Sayfamızı Takip ederek her gün yeni gelişmelerden haberdar olabilirsiniz
 
Benzer Ürünler