Dut Kurusu
Dut Kurusu

Dut Kurusu

0,00
İndirim Oranı : %9 İndirim
Fiyat : ₺55,00(KDV Dahil)
İndirimli : ₺50,00(KDV Dahil)
Yerli Üretim Yerel Lezzet

Dut Kurusu


 

Dut Kurusu

 

Dut kurusu kara ve beyaz olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Malatya, Ankara, Erzincan, Elazığ, Erzurum, Ordu başta olmak üzere ülkemizin neredeyse her bölgesinde her ilinde yetişmektedir. Gayet lezzetli bir meyve olan dutun taze tüketmenin yanında diğer bir tüketim şekli de kuruttuktan sonra tüketmektir. Bu kurutma işleminin amacı kışın da dut tüketebilmektir zira kendisi yaz meyvesi olduğundan kışın taze bulunamamaktadır. Dut kurusu çay ve kahvenin yanında tercih edilen bir kuruyemiş türlerinden bir tanesidir. 

 

Dut Kurusu Nasıl Kurutulur?

Dut kurutmanın en kolay ve doğal yolu güneşte kurutmaktır. Güneşi bol alan bir bölgeye bir bez serip üstüne dutlarınızı yerleştirerek kurutmaya başlayabilirsiniz. 5 ile 7 gün arasında istediğiniz sonucu elde edebilirsiniz.

 

Dut Kurusunun Faydaları Nelerdir?

1-Doğal bir antibiyotiktir

2-Kan yapıcı etkisi vardır.

3-İdrar söktürücü olarak da kullanılır.

4-Bağırsak kurtlarının düşmesine yardımcı olur, hazımsızlığa da iyi gelir.

5-Karaciğeri güçlendirerek olası karaciğer rahatsızlıklarının önüne geçmede rol oynar.

6-Bağışıklık sistemini güçlendirir.

7-Kalp hastalıklarına karşı korur.

8-Saça ve cilt sağlığına iyi gelir.

 

Kuru Dut Nasıl Tüketilmeli?

Her şeyin aşırı tüketimi zarardır sözü dut içinde geçerlidir. Abartıldığı taktirde alerjik reaksiyonlar gözlemlenebilir. Normal kiloda olan bir insanın kuru dut tüketimi günlük bir avucu geçmemesi gerekmektedir. 

 

Kuru Dut Nasıl Muhafaza Edilmeli?

Dut kurusunu doğru bir şekilde saklamak için dikkat edilmesi gereken ilk husus dutun hava ile temasını sıfıra indirgemektir. Hava ile temas eden dut kısa sürede bozulacaktır bu sebepten hava ile teması kesmek oldukça önemlidir. Hava ile temas eden kuru dutlar yumuşamaya başlar hava ile temas olup olmadığını bu şekilde de anlayabilirsiniz. Kurutarak saklama dut için en iyi tercihtir diyebiliriz. Kurutulan dut cam kavanozlar içerisinde güneş almayan serin ve nemsiz yerlerde saklanması tavsiye edilir. Bu sayede uzun süre bozulmadan kuru dutunuzu bozulmadan saklayabilirsiniz.

İnstagram Sayfamızı Takip ederek her gün yeni gelişmelerden haberdar olabilirsiniz


 
Benzer Ürünler