Cevizli Pestil
Cevizli Pestil

Cevizli Pestil

0,00
İndirim Oranı : %11 İndirim
Fiyat : ₺95,00(KDV Dahil)
İndirimli : ₺85,00(KDV Dahil)
Yerli Üretim Yerel Lezzet

Cevizli Pestil

Ülkemizin pek çok bölgesinde yerel lezzetler arasında kendisine yer edinmiş olan ancak özellikle de Karadeniz bölgemizin nadide illerinden olan Gümüşhane ile özdeşleşen endemik tatlardan biridir ceviz pestili. Kendisi için bir enerji deposu benzetmesi yapsak hiç de abartmış olmayız herhalde. Bunun sebebi içinde ceviz olmasının yanı sıra pestilde yer alan zengin mineral çeşitliliğidir. Sağlıklı ve dengeli beslenmek isteyen insanların en gözde yiyeceklerinin başında ceviz pestili gelmektedir. 

Cevizli Pestil Nasıl Yapılır?

Pestil ailesinin en sevilen ürünlerinden biri olan Cevizli Pestil, tatlı ihtiyacını karşılamak için en iyi sağlıklı atıştırmalıklar arasında bulunuyor. Peki ceviz pestili nasıl yapılır? İlk adım kaynayan suya yavaş bir şekilde unun eklenmesidir bu işlem gerçekleşirken ara verilmeden karıştırılmaya devam edilir. Ardından bu karışımın içine çiçek balı, süt, buğday unu, dut pekmezi ekleniyor. Son olarak ise karışıma ceviz eklenir ve kıvam yakalanmaya çalışılır. Hazırlanan bu karışım hijyenik bir şekilde saten bir kumaşın üstüne serilir ve ardından 55 dereceye ayarlanmış olan fırının içine gönderilir ve 24 saat fırında bekletilir. Geçen 24 saat içinde pestil ve kumaş birbirinden ayrılır ve kesim işlemi gerçekleştirilir. Pestilimiz artık tüketilmeye hazırdır.

 

Türk Patent Enstitüsü tarafından coğrafi işaret belgeli olarak üretimini gerçekleştirdiğimiz ceviz pestili sıcak meşrubatların yanında bir kere tadına baktıktan sonra durmadan arayacağınız bir lezzet olacaktır. Pek çok faydasından biri de kalp damar hastalıklarına iyi gelmesidir. Faydalarını biraz daha açacak olursak; kansızlık, iktidarsızlık, cinsel istek gibi konularda da son derece faydalı bir üründür. 

Cevizli Pestil Nasıl Muhafaza Edilmelidir?

Ceviz pestilinizi aldınız ancak daha sonra da tüketebilmek adına muhafaza etmek istiyorsunuz bu durumda pestili doğru bir şekilde muhafaza etmeniz gerekmektedir. İlk olarak öğrenmeniz gereken bilgi pestili güneşten ve sıcak ortamlardan uzak tutmanız gerektiğidir. Ceviz pestili kuru ve serin konumlarda kendisini daha rahat muhafaza edecektir. Buzdolabında da saklamaya çalışabilirsiniz ancak bu durumda pestilde kuruma ve sertleşme olabilir bu sebeplerden ötürü buzdolabını tavsiye etmiyoruz. Son olarak pestili üstü kapalı bir şekilde muhafaza etmeniz de gerekmektedir. Tüm bu şartları sağladığınız taktirde pestiliniz uzun bir süre bozulmayacaktır

İnstagram Sayfamızı Takip ederek her gün yeni gelişmelerden haberdar olabilirsiniz

Benzer Ürünler